Historia

W latach 80 XIX w. rolnicy z branży mleczarskiej w Danii i Szwecji założyli małe spółdzielnie, aby zainwestować we wspólny sprzęt do wytwarzania produktów mleczarskich. Wykorzystanie mleka w sposób efektywny pozwoliło na powstanie lepszej jakości produktów. Wpływy uzyskane z mleka zostały podzielone po równo między rolnikami z branży mleczarskiej, którzy wspólnie zapewnili lepszą przyszłość sobie i kolejnemu pokoleniu.

Z biegiem lat idea spółdzielni okazała się coraz bardziej atrakcyjna. Małe spółdzielnie rolnicze połączyły się i stały się silniejsze. Przekształciły się ze spółdzielni lokalnych w regionalne i krajowe. W 2000 r. największa duńska spółdzielnia mleczarska połączyła się ze swoim szwedzkim odpowiednikiem i tak powstała firma Arla Foods — pierwsza międzynarodowa spółdzielnia mleczarska.

Idea spółdzielni rozkwitła również w innych krajach i za sprawą niedawnych fuzji właściciele ze spółdzielni w Zjednoczonym Królestwie, Holandia, Niemczech, Belgii i Luksemburgu dołączyli do firmy Arla Foods. A będziemy jeszcze silniejsi...

Przeczytaj więcej na temat przełomowych wydarzeń w historii firmy Arla (w j. angielskim)

Dobre rolnictwo

SPÓŁDZIELNIA

Naszą misją jest zapewnienie najwyższej wartości dla mleka pochodzącego od naszych rolników przy jednoczesnym tworzeniu możliwości rozwoju dla nich.

Czytaj więcej