Arla sery

Sery to zdrowe i pożywne produkty dostarczające Twojemu organizmowi wysokowartościowego białka jak również ważnych dla organizmu minerałów takich jak wapń, fosfor oraz potas oraz witamin (A i B) nawet w większym stężeniu niż samo mleko.

Sery Arla to różnorodna oferta serów, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. To najwyższej jakości podpuszczkowe sery dojrzewające, serki kremowe i produkty dla dzieci.

W swoje ofercie marka Arla posiada między innymi ser Havarti. Havarti to tradycyjny duński ser, którego nazwa pochodzi od duńskiego słowa z czasów Vikingów - avarti - oznaczającego „piękną i kwitnącą osadę”. Nazwa ta została nadana jako hołd Hannie Nielsen w 1952, pionierce w produkcji tegoż sera, i pochodzi od nazwy jej „posiadłości” Havartigard. Hanne Nielsen, pod koniec 19-stego wieku była twórczynią receptury sera Havarti oraz zasad jego produkcji i dojrzewania, ściśle przestrzeganych do dnia dzisiejszego w duńskim mleczarstwie. Liczne podróże Hanny Nielsen po Europie zaowocowały nowymi recepturami, które są, min, podwalinami dzisiejszego sera Havarti. W encyklopediach serów, w wielu miejscach można znaleźć informację, że ser Havarti jest podobny lub wzorowany na serze Tilsiter (tylżycki po polsku). Tradycyjny ser Havarti produkowany jest do dziś metodą zbliżoną do metody rękodzielniczej; wynikiem tego jest otwarta struktura sera co w potocznym rozumieniu daje efekt „kilkuset małych dziurek wielkości ziarenka ryżu”. To właśnie ten typ produkcji odróżnia go od innych serów typu gouda, która produkowana jest przy użyciu prasy do odcieku, co daje jej gładką, zamkniętą strukturę i powierzchnię sera).

Arla Wszystkie produkty Arla
Pokaż więcej