Napędzając ciężarówki biopaliwem

Powering trucks with pop

Wiesz, że obornik potrafi zdziałać więcej, niż tylko sprawić, że zatkasz nos? Wierzymy, że może odegrać kluczową rolę i przyczynić się do powstawania paliw przyjaznych naturze w przyszłości. Nasi pionierscy rolnicy zaczynają korzystać z obornika, przekształcając go w biogaz, który napędza ciężarówkę Arli w Szwecji.

 

Wykorzystywanie obornika ma więcej korzyści niż tylko odciążenie środowiska. Biogaz może być źródłem dochodu dla rolników, a biomasa, która powstaje po przetworzeniu nawozu krowiego, jest w stanie posłużyć jako odżywczy i pozbawiony nieprzyjemnego zapachu nawóz do roślin. W ten sposób tworzy się zamknięta pętla.

„Nasza inicjatywa biogazowa w Szwecji pokazuje, jaki potencjał kryje się w przejściu na zerową emisję dwutlenku węgla do 2050 r. Mamy ogromną szansę na rozwój rynku paliw nieszkodliwych dla środowiska, ponieważ krowi obornik dostarczany przez rolników Arli w tym kraju odpowiada 54 milionom litrów oleju napędowego” – powiedział Kristian Østerling Eriknauer, wiceprezes ds. odpowiedzialności korporacyjnej w Arli.

Obecnie 81 rolników w Szwecji dostarcza obornik do zakładów biogazowych, a przez to umożliwia przyjazne środowisku działanie zarówno ciężarówek z mlekiem, jak i autobusów miejskich.

Szukamy różnych rozwiązań

Inicjatywa biogazowa w Szwecji jest jednym z kilku testów paliw niekopalnych dla transportu przeprowadzanych przez naszych rolników.

W ciągu najbliższych dwóch lat, oprócz pojazdów zasilanych biomasą, zamierzamy wypróbować ciężarówki zasilane bateriami. Plan zrealizujemy na naszych głównych rynkach.

„Technologie rozwijają się szybko, podobnie jak krajobraz polityczny, dlatego śledzimy i testujemy pojawiające się rozwiązania, by wybierać te najlepsze do wdrożenia i zainwestowania w nie środków” – powiedział Kristian Østerling Eriknauer.

Więcej informacji o ambitnych celach klimatycznych firmy Arla dotyczących przyspieszenia przejścia na zrównoważoną produkcję mleczarską znajdziesz tutaj: https://www.arla.com/sustainability/our-climate-ambition/

Arla Foods to międzynarodowa firma mleczarska zrzeszająca 9400 rolników z Danii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Holandii. Arla Foods jest jednym z najważniejszych graczy na międzynarodowej arenie mleczarskiej, z dobrze znanymi markami takimi jak: Arla®, Lurpak®, Puck® i Castello®. Arla Foods koncentruje się na dostarczaniu wysokiej jakości produktów dzięki zrównoważonemu rolnictwu i podejmowanym działaniom, a także jest największym na świecie producentem ekologicznych produktów mlecznych.