Praca w Arla Foods w Gdańsku

Jak przygotować się do rekrutacji

Gratulacje, dostałeś zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Pozostaje jedynie dobrze się przygotować – kwestie z pozoru błahe mogą okazać się kluczowe, a to czego najbardziej się obawiasz – najmniej istotne. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi wskazówkami jak najlepiej wypaść na tej ważnej rozmowie.

Krok 1.
Zanim wybierzesz się na rozmowę, poznaj firmę do której aplikujesz. Nie musisz znać jej historii od podszewki, ale warto wyszukać takich informacji jak: branża w której działa przedsiębiorstwo, wielkość firmy, pozycja na rynku, wartości jakie propaguje się w przedsiębiorstwie. Większość informacji znajdziesz w Internecie. 

Krok 2.
Często pierwszym pytaniem, które usłyszysz będzie: „Dlaczego wybrałeś naszą firmę?”. By dobrze odpowiedzieć na to pytanie, musisz znać szczegóły stanowiska na które aplikujesz oraz co ważniejsze swoją motywację. Unikaj ogólnikowych odpowiedzi typu ‘szukam pracy’ lub ‘firma jest międzynarodowa’. Twoja odpowiedź powinna jasno odzwierciedlić co spowodowało, że wysłałeś CV właśnie w to miejsce.



Krok 3.
Na rozmowie rekruter będzie chciał pogłębić kilka obszarów: Twoją motywację, osobowość i umiejętności. Aby przedstawić swoje mocne strony i cenne doświadczenia potrzebne będą konkretne przykłady. Koniecznie przygotuj kilka takich, które zobrazują Twoje silne strony i sukcesy zawodowe. Jeśli nie masz doświadczenia- opowiedz o projektach lub kołach naukowych w których działałeś w czasie studiów lub o swojej pracy dyplomowej.

Krok 4.
Przed rozmową koniecznie się wyśpij i w żadnym wypadku nie spóźnij się na rozmowę – najlepiej przyjść około 10 minut przed czasem. Pierwsze wrażenie, a wraz z nim pierwsze zdanie o Tobie, tworzy się na przestrzeni kilkunastu sekund! Ubierz się elegancko i schludnie, zwróć uwagę na mowę ciała. Chociaż poszukiwania pracy bywają stresujące, nie traktuj rozmowy rekrutacyjnej jak swojego być albo nie być. To moment, kiedy masz szansę przedstawić swoją osobę i kompetencje–  wykorzystaj ją i po prostu daj się poznać z jak najlepszej strony.



Krok 5.
Podczas rozmowy padnie pytanie o oczekiwania finansowe, powód odejścia z poprzedniej pracy lub przyczyna przerwy w zatrudnieniu. Jeśli nie wiesz jak kształtują się zarobki w danej branży, poszukaj takich informacji w sieci lub popytaj znajomych. Najważniejsze by znaleźć obustronne porozumienie w tej kwestii. Jeśli miałeś przerwę w zatrudnieniu opowiedz czym było to spowodowane i pokaż, że ten okres nie był dla Ciebie czasem straconym.

Krok 6.
Potraktuj spotkanie z rekruterem jak okazję do uzupełnienia wiedzy o firmie i interesującym Cię stanowisku. Nie bój się zadawać pytań, poproś o kontakt do rekrutera na wypadek gdyby pojawiły się kolejne pytania. Na koniec rozmowy podziękuj za zaproszenie na spotkanie i poświęcony czas. Zapytaj kiedy możesz się spodziewać informacji zwrotnej odnośnie procesu rekrutacyjnego i czy możesz liczyć na kontakt nawet w przypadku kiedy nie uda Ci się dostać do następnego etapu rekrutacji.